top of page

הרחם

הרחם הוא איבר שרירי, הנמצא בקצה העליון של הנרתיק, ובו מתפתח העובר בתקופת ההיריון.

הרחם מורכב משלוש שכבות: 

אנדומטריום או רירית הרחם (שכבה פנימית)

מיומטריום (השכבה העבה ביותר המורכבת כמעט כולה משריר)

הסרוזה (ה"קליפה" החיצונית הדקה)

 

במהלך שנות הפוריות של האישה, כאשר אין היריון, ציפוי רירית הרחם מופרש מהגוף דרך הנרתיק (וסת). תהליך זה מכונה המחזור החודשי.

המחזור נמשך עד גיל המעבר (מנופאוזה), כאשר השחלות של האישה מפסיקות לשחרר ביציות והרירית הופכת דקה ואינה פעילה.

הרחם נתמך על ידי שרירי רצפת האגן. 

סרטן רירית הרחם.png

סרטן רירית הרחם

גידולים סרטניים ברחם 

 סרטן רחם מתגלה לרוב בשלב מוקדם וניתן לרוב לריפוי מלא. הגילוי המוקדם בשילוב ההתקדמות המשמעותית שחלה בהיצע שיטות הטיפול הקיימות, נותנים תקווה אמיתית לחולות. מודעות לנושא והיענות טובה למעקבים גינקולוגיים תקופתיים, הן המפתח לאבחון מוקדם של המחלה ולשיפור הסיכויים להחלמה ולריפוי.

אדנוקרצינומה

זהו גידול המתחיל בדופן הפנימית של הרחם (אנדומטריום) ונקראים אדנוקרצינומה (adenocarcinoma) של רירית הרחם. אדנוקרצינומה מאובחנת לרוב בשלב מוקדם והיא בעלת שיעורי ריפוי גבוהים.

תת-הסוג הנפוץ ביותר של אדנוקרצינומה של רירית הרחם הוא קרצינומה של רירית הרחם (endometrioid carcinoma). תתי-סוגים שכיחים פחות כוללים קרצינומה נסיובית (serous carcinoma), וסוג נדיר שנקרא תאים שקופים (adenocarcinoma clear cell), וקרצינוסרקומה שהיא תערובת של אדנוקרצינומה וסרקומה.

סרקומה של הרחם

סוג זה של סרטן הרחם מתפתח ברקמות התומכות של בלוטות הרחם או במיומטריום, שהוא שריר הרחם ולא ברירית. סרקומה מהווה כ-2% עד 4% ממקרי סרטן הרחם. תתי-סוגים של סרקומת הרחם כוללים ליומיוסרקומה (leiomyosarcoma), שהוא הסוג השכיח ביותר, סרקומת סטרומה של הרחם (endometrial stromal sarcoma) וסרקומה בלתי נבדלת (undifferentiated sarcoma).

הסרטן שאפשר לגלות מוקדם

סרטן רחם הוא הסרטן הגניקולוגי הראשון בשכיחותו בקרב נשים, מאובחן בדרך כלל בשלב מוקדם ועל כן מטופל בהצלחה. כ-95% מסוגי סרטן רירית הרחם מתפתחים מרקמת דופן הרחם ונקראים קרצינומה או אדנוקרצינומה של הרחם.

 

קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן הרחם:

 

גיל - כמו במרבית מחלות הסרטן, הסיכון לחלות בסרטן רירית הרחם עולה עם הגיל.

השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית - השמנת יתר מהווה גורם סיכון משמעותי, שכן רקמת שומן מייצרת אסטרוגן, הורמון מין העלול להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם. כ-70% ממקרי סרטן רירית הרחם קשורים להשמנה ובהשוואה לנשים במשקל תקין, סרטן רירית הרחם שכיח פי שניים בקרב נשים הסובלות מעודף משקל.

גורמים הורמונליים - כשכמות האסטרוגן עולה על כמות הפרוגסטרון, ונוצר שיבוש באיזון ביניהם, גובר הסיכון לחלות בסרטן רירית הרחם.

גורמים גנטיים - חלק קטן ביותר ממקרי סרטן רירית הרחם נגרמים בשל שינויים בגן מסוים, העלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה.
 

מהם סימני האזהרה?

עם הופעת אחת התסמינים יש לגשת להתייעץ עם הרופא.ה בהקדם.

בדימום חריג מהנרתיק

דימום חזק מהרגיל בזמן וסת

דימום בנשים לאחר גיל המעבר

כאבים באזור האגן

הפרשות חריגות מן הנרתיק

ירידה בלתי מוסברת במשקל

גוש שניתן להרגיש

כיצד מאבחנים סרטן רחם?

אבחון המחלה מתבצע בדרך-כלל בעקבות תסמינים מחשידים, ומבוסס על בדיקה גופנית וגניקולוגית, לקיחת ביופסיה באמצעות פיפל או היסטרוסקופ, וכן הדמיות של האגן והבטן (US, CT, PET CT) ובדיקות דם הכוללות תפקודי כבד, כליה ורמת חלבון CA-125 בדם.

מה כולל הטיפול בסרטן הרחם?

ניתוח - את רוב החולות ניתן לרפא באמצעות ניתוח שמטרתו לכרות את המסה הגידולית שהתפתחה בגוף. בהתאם, מתבצעת בניתוח כריתת הרחם (היסטרקטומיה), ולעיתים גם כריתת החצוצרות והשחלות. 

הקרנות - לעיתים ישנו צורך בטיפול קרינתי.

כימותרפיה - בניתוח נלקחות דגימות תאים (ביופסיה) מבלוטות הלימפה, כדי לוודא שהגידול לא התפשט אליהן. במקרה בו הגידול התפשט לבלוטות הלימפה, הטיפול במחלה יכלול טיפול כימותרפי, המיועד להרוס את התאים הסרטניים. הטיפול הכימותרפי מבוסס לרוב על שילוב של מספר תרופות. מלחי פלטינום, הידועים כבר עשרות שנים כיעילים בטיפול בגידולי רחם, מהווים את המרכיב העיקרי.


הטיפול המקובל ביותר בגידול מתקדם ברחם, כולל ניתוח ומתן שילוב של שתי תרופות כימוטרפיות בשישה מחזורים טיפוליים.

בתום הכימותרפיה, מתבצעת הערכה קלינית של המחלה. במידה שאין עדות למחלה, המטופלת תיבדק כל שלושה חדשים במשך השנתיים הראשונות, ולאחר מכן במרווחי זמן הולכים וגדלים.

יחד עם זאת, לדאבוננו, המחלה עלולה לשוב ולהופיע במהלך הטיפול הכימותרפי או לאחריו. במקרה כזה הטיפול הוא כימותרפי.

בעשורים האחרונים פותחו מספר תרופות, המשמשות כקווי טיפול נוספים.

חדשנות בסרטן רירית הרחם

אימונותרפיה

מטופלות סרטן רחם גרורתי או חוזר שהינן MSI-H (microsatellite instability high) או בהתאם לסטטוס ה- dMMR (mismatch repair) זכאיות לטיפול באימונותרפיה. טיפול זה נמצא בסל הבריאות החל מ"קו שני" (כלומר, לאחר הטיפול בכימוטרפיה - למי שנדרשת להמשיך בטיפול).

מטופלות שגידולן מבטא pMMR יכולות להתייעץ עם רופאיהן. 

תרופות ביולוגיות

תרופה נוספת המצויה בשימוש היא "מעכב אנגיו-גנזה"- נוגדן שחוסם את היווצורתם של כלי דם חדשים בסביבת הגידול, משום שגידולים סרטניים תלויים בגיוס כלי דם חדשים כדי להבטיח המשך אספקת חמצן וחומרי מזון לצורך גדילתם.

אובחנת עם סרטן רירית הרחם? את מוזמנת להצטרף לקהילת הפייסבוק שלנו בלינק 

LOGO.png
bottom of page